Quantcast
Channel: cijena Archives - Poliklinika Šlaj-Anić | Stomatologija & Dermatologija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 90

Trudnoća i stomatologija

$
0
0

Trudnice i stomatološki zahvati

Gotovo svaka žena tijekom života prolazi kroz jednu ili više trudnoća koju karakteriziraju promjene u gotovo svim organima, organskim sustavima pa tako i u usnoj šupljini uzrokovano spolnim hormonima.

Svaka trudnoća traje od 37 do 42 tjedna i podijeljena je u 3 trimestra od kojih svako ima svoja obilježja, što je iznimno važno poznavati zbog pristupa u stomatološkoj ordinaciji.

Smijemo li uopće obavljati stomatološke zahvate na trudnicama i koje? Smijemo li primijeniti anestetik, s adrenalinom ili bez? Smijemo li prepisati analgetike, antibiotike? Nekad je neophodno napraviti radiološki snimak zbog dijagnoze i terapije, no smijemo li dopustiti zračenje kod trudnice? Zašto trudnice moraju posvetiti više pažnje oralnoj higijeni? Moraju li fluoridirati zube? Sve su to pitanja koja si pacijenti i doktori svakodnevno postavljaju, ali možda nismo sigurni u odgovore pa ću pokušati u kratkom tekstu napisati što je moguće više informacija.

Najčešće promjene u usnoj šupljini za vrijeme trudnoće su:

  • Trudnički gingivitis
  • Smanjen pH sline
  • Hiperplazija gingive
  • Trudnički granulom (epulis)
  • Parodontitis
  • Pseudodžepovi
  • Povećana količina plaka

Sve te promjene dovode do većeg rizika od stvaranja karijesa i kroničnih gingivitisa i parodontitisa, ali uz dobru higijenu se smanjuje broj streptokoka i ostalih bakterija u usnoj šupljini, što smanjuje rizik od patoloških stanja. Zbog toga je od iznimne važnosti posvetiti posebnu pažnju oralnoj higijeni, te uz standardno četkanje obavezno koristiti i zubni konac, vodicu za ispiranje na bazi klorheksidina. Trudnice imaju pojačanu želju za hranom, posebno onom koja sadrži veće količine ugljikohidrata, što je „hrana“ za bakterije te uz ostale promjene koje se događaju tijekom trudnoće trudnica treba puno više vremena i truda posvetiti usnoj šupljini kako bi spriječila patološke promjene.

Utjecaj lijekova na trudnoću

Lijekovi osim pozitivnih učinaka imaju i negativne učinke, a kod trudnica je to poseban problem jer mogu štetno djelovati na plod. FDA (Food and Drug Administration) je olakšala posao zdravstvenim djelatnicima i podijelila lijekove u kategorije A,B,C,D,X na bazi štetnosti na plod od kojih se kod trudnica A i B mogu koristiti, a D i X treba izbjegavati, osim u vrlo specifičnim situacijama. C je prihvatljivo korištenje ako nema alternative, ali treba izbjegavati.

Analgetici – lijekovi za ublažavanje i uklanjanje bolova, neophodni u stomatologiji. Za trudnice je najbolji acetaminofen (paracetamol) koji spada u B kategoriju. Aspirin je u kategoriji C i treba ga izbjegavati. Ibuprofen spada u kategoriji B i D ovisno o mg.

Lokalni anestetici – anestetici koji se koriste u stomatologiji su većinom B kategorija i potpuno su sigurni za korištenje, osim mepivacaina i bupivacaina koji su kategorija C. Epinefrin koji se dodaje u anestetike, radi boljeg učinka, spada u C kategoriju, ali je unatoč tomu potpuno siguran za korištenje i neće naštetiti plodu.

Antibiotici – Najčešće korišteni antibiotici u stomatologiji su penicilini, metronidazoli, klindamicini, cefalosporini, klorheksidini i svi su u B kategoriji, te su kao takvi sigurni za korištenje kod trudnica.

Antimikotici – Nistatin i klotrimazol najčešće korišteni i spadaju u B kategoriju i možemo ih koristiti za vrijeme trudnoće.

Kortikosteroidi – koriste se za razna upalna stanja, u C kategoriji su i treba ih izbjegavati za vrijeme trudnoće. U slučaju da je neizbježno dati ih, mora biti uz nadzor i minimalne moguće, a djelotvorne količine.

Manji stomatološki zahvati

Manje i neinvazivne zahvate možemo obavljati tijekom cijele trudnoće bez ikakvih komplikacija. Čišćenja kamenca i zubi je poželjno kako bi se što bolje uklonio plak i kamenac i smanjio rizik od patoloških stanja. Preventiva je od iznimne važnosti te novija istraživanja pokazuju da je fluoridacija poželjna kod trudnica kako bi se smanjio rizik od nastanka karijesa kod djeteta. Radiološka snimanja unatoč iznimno malom, gotovo beznačajnom zračenju treba ipak izbjegavati u trudnoći, posebno u prvom trimestru dok se odvija morfogeneza i organogeneza. Ako je neophodno napraviti snimku, treba koristiti adekvatnu zaštitnu opremu koja se i inače treba primjenjivati i kod trudnica i kod svih ostalih ljudi.

Ako žena planira trudnoću savjetujemo da dođe u ordinaciju na pregled i konzultacije prije trudnoće kako bi sanirali postojeća patološka stanja i prevenirali potencijalne probleme i tako pomogli da trudnoća prođe bez problema u usnoj šupljini 🙂

Karlo Gadža, dr.med.dent.

The post Trudnoća i stomatologija appeared first on Poliklinika Šlaj-Anić.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 90