Roditelji, kontrolirajte pranje zubi svoje djece
Karijes pripada skupini bolesti koje je moguće spriječiti. Svima je poznata uzrečica: Bolje spriječiti nego liječiti!
S obzirom na trajne posljedice koje karijes ostavljaja na strukturi zubi i s obzirom na troškove koji su tada neizbježni, smatra se opravdanim naglasiti koliko je važna uloga roditelja u podučavanju djece pravilnoj oralnoj higijeni. Higijenske navike moraju učiti i stjecati još od malih nogu. Oralno zdravlje sastavni je dio općeg zdravlja i važan čimbenik ukupne kvalitete života. Samo zdrava usna šupljina omogućuje prehranu, govor i socijalni kontakt bez ikakvih poteškoća. Jedna od najčešćih bolesti usta je karijes i još uvijek zauzima neslavno prvo mjesto među najraširenijim bolestima u svijetu. Hrvatska je na samom dnu europske ljestvice oralne higijene. Studije pokazuju kako prosječan 12-godišnjak ima minimalno četiri pokvarena ili popravljena zuba, a među vodećim smo zemljama i po broju izvađenih zubi.
Roditelji, za svaki karijes vašeg djeteta odgovorni ste upravo vi.
Mali pokus četkanja zubi
Napravila sam mali pokus. Moja kćer Dora, koja ima sedam godina, bila je prepuštena sama, bez moje kontrole, četkati zube cijeli tjedan. Za vrijeme pranja stalno sam joj naglašavala kako mora očetkati sve zube, sa svih strana, uz zubno meso, neka se posebno zadrži na stražnjim zubima, ali tjedan dana nisam joj četkicom dotaknula zube. Što mislite kako je Dora, kćer stomatologa, koja cijeli svoj život sluša kako je važno dobro prati zube, prošla na tom testu? U nedjelju navečer, poslije četkanja zubi, obojila sam joj zube s tabletom za detekciju plaka.
Dora je prala zube ujutro i navečer po 3 minute, uz stalne upute roditelja kako pravilno četkati zube. Gdje onda griješimo?
Što smo naučili iz ovog pokusa?
Stručnjaci smatraju kako djeca tek s 10 godina imaju manualnu sposobnost sami pravilno i kvalitetno očetkati zube i kako ih još do 14-te ili 15-te godine roditelji moraju kontrolirati. U Švedskoj, jednoj od vodećih zemalja po kvaliteti oralne higijene, roditelji peru djeci zube do puberteta. U pokus je bio uključen i Dorin brat Luka, koji ima 10 godina. Njegovi zubi, nakon bojanja detektorom za plak, potvrdili su gore navedenu tvrdnju. Luka je četkao zube skoro pa savršeno. Njemu je bila potrebna samo uputa da nakon pranja zubnom četkicom još sve zube detaljno prođe koncem za zube kako bi uklonio plak iz međuzubnih prostora.
Roditelji, na vama je odgovornost. Vaše dijete u životu ne mora imati niti jedan karijes. Sve je u vašim rukama.
Do desete godine djetetovog života neka večernje pranje uvijek završi vašom provjerom i dodatnim četkanjem. Slobodno se poslužite detektorom za plak, možete ga kupiti u svakoj ljekarni. Zubni konac uvedite u higijenu što prije. Jednaku važnost imaju prehrana i redoviti kontrolni pregledi kod stomatologa. Obratite nam se ako vam je potreban bilo kakav savjet oko četkanja, korištenja konca za zube, prehrane.
Tu smo za vas, budite i vi uz svoju djecu!
Kristina Đurkan, dr.med.dent., spec. parodontolog
The post Recimo NE karijesu! appeared first on Poliklinika Šlaj-Anić.